czwartek, 31 marca 2011

CYKL KULTUROWY

Kinga Kędziora

Hiszpania, czyli flamenco z przymrużeniem oka


Flamenco, corrida, gorące plaże, piękne kobiety i ogniści mężczyźni to pierwsze skojarzenia związane z Hiszpanią. Co jeszcze wiemy o Hiszpanii? Piłka nożna na wysokim poziomie. W jakie stereotypy wierzymy? Jak to naprawdę jest z tymi kobietami i mężczyznami?



            Hiszpania jest krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo. Jest to wynik dawnego podziału na odrębne królestwa. Sama nazwa Hiszpania, oznacza „ziemię królików”. Możemy więc w Hiszpanii spotkać Baska, Katalończyka, Andaluzyjczyka czy mieszkańca Galicji. Poszczególni mieszkańcy utożsamiają się z kulturą własnego regionu.

            Flamenco, które jest obecnie sztandarowym elementem kultury Hiszpanii, pierwotnie był tańcem Cyganów andaluzyjskich. Obejmuje ono nie tylko taniec, muzykę i śpiew, ale także strój i zachowanie. Obecnie tradycyjne flamenco przejmuje coraz większe wpływy innych gatunków muzycznych, jak np. jazz czy rock. Kolejny element kultury to corrida – rytualne walki byków. Corrida dotarła do Hiszpanii dzięki Arabom. Najbardziej popularne są one na południu kraju i w Madrycie. Opinia o corridzie jest zmienna. Obecnie coraz częściej mówi się o negatywnym jej znaczeniu. Władze Katalonii, w jako pierwszym i jedynym regionie, wprowadziły zakaz corridy.
           
Hiszpania jest również znana z hucznego obchodzenia świąt, są to popularnie zwane
„fiesty”. Za najbardziej znane święto można uznać Semana Santa, obchodzone w czasie wielkiego tygodnia, w czasie którego przeprowadzane są widowiskowe procesje. Inne, znane święta to Las Fallas de San José z pokazami ognia, Feria de Abril z degustacją wina sherry i walkami byków, gonitwy byków w Pampalonie, największa fiesta San Fermin. Niektóre święta nie wiążą się z tradycją religijną. Za takie święto może być uznawane święto pomidorów, La Tomatina, podczas którego na ulicach miasta Buńol odbywa się wielka bitwa na pomidory.

            Z wszystkimi świętami związane jest wielkie ucztowanie. Kuchnia hiszpańska słynie ze specjalności regionalnych. Tortilla, gazpacho, paella, topaz to jedne z najbardziej charakterystycznych potraw hiszpańskich. W kuchni hiszpańskiej spotkać można wiele przypraw, m.in. oregano czy szafran. Nieodłącznym elementem jest również wino, którego w Hiszpanii jest wiele rodzajów. Oprócz tradycyjnego wina można tu spotkać słynną regionalną Sangrię, czyli czerwone wino z dodatkiem cytrusów i lodu. Nie można również zapomnieć o wielości owoców morza. Hiszpanie z natury nie lubią jadać w domu. Jedzą zwykle w większych grupach w restauracjach. Wyznacznikiem popularności baru, czy restauracji jest ilość śmieci, jaka znajduje się na podłodze. Nie wynika to z niechęci Hiszpanów do sprzątania, ale zwyczajnie z braku czasu.

            Jak w społeczeństwie hiszpańskim widziana jest kobieta, jak widziany jest mężczyzna? Pierwszą rzeczą, z jaką można się spotkać w Hiszpanii, to to, że na przywitanie Hiszpanie nie podają ręki, a całują się w policzki. Ich ulubionym powiedzeniem jest „mañana”, czyli „jutro”, co oznacza, że Hiszpanie z reguły nigdzie się nie spieszą i jeśli mają okazję do zabawy, potrafią przełożyć swoje obowiązki na później. Hiszpanie znani są z tego, że są bardzo rozrywkowym narodem, w związku z tym znane są ich cechy, takie jak niepunktualność i głośne zachowanie, które jednak w samej Hiszpanii nie są zbytnio potępiane. Hiszpanie są żywiołowi, spontaniczni, weseli i towarzyscy. Hiszpanki, jak wynika z ankiety Hiszpańskiego Instytutu Badania Opinii Publicznej, uważają, że trudno jest pogodzić życie zawodowe z rodzinnym; coraz mniej kobiet poświęca się opiece dzieci i zadaniom gospodyni domowej, stawiając na karierę. W związku z tym w kraju tym jest najniższy wskaźnik urodzeń w Europie. Dla Hiszpanek najważniejsze są pieniądze, praca, zdrowie, a dopiero potem miłość. Kobiety wciąż czują, że nie są stawiane na równi z mężczyznami i nie są doceniane zawodowo. A jak to jest z mężczyznami? Mężczyźni chętnie komentują urodę kobiet, nawet tych mijanych na ulicy. Są bardzo eleganccy i uważani za najbardziej atrakcyjnych i przystojnych w Europie. Według Hiszpańskiego Instytutu Statystycznego przeciętny Hiszpan nie pomaga w pracach domowych, zdecydowana większość jednak majsterkuje i wyprowadza psy. A co myślą Hiszpanie? Uważają swój kraj za najlepszy, rzadko chcą wyjeżdżać za granicę i się wyprowadzać. Twierdzą również, że są gościnni i solidni. Są dumni z siebie i swojej ojczyzny.

            Stereotypy krążące na temat Hiszpanów są bardzo różne. Zaczynając od tego, że uważa ich się za gadatliwych i powolnych, kończąc na chętnym odwoływaniu się do stereotypów. Najczęściej wymienianą cechą, jaką określany jest Hiszpan, to ognisty temperament i zamiłowanie do zabawy. Mówi się również, że są ogromnymi egoistami i indywidualistami. Uznawani są również za naród niezwykle tolerancyjny i rodzinny. Rodzina hiszpańska stawia na tolerancję i oddanie.

            Pisząc o Hiszpanii nie można zapomnieć o tym, że Hiszpanie bardzo mocno angażują się w przeróżne wydarzenia sportowe. Ich ulubionym sportem jest piłka nożna. Również corridę można uznać za sport, dzięki czemu Hiszpanie mieli możliwość połączenia piłki nożnej i corridy właśnie – tak powstała piłkarska corrida. Inne sporty, które fascynują Hiszpan to piłka ręczna i koszykówka. Hiszpanie w wielu dziedzinach sportowych osiągają świetne wyniki.

            W Polsce istnieje wiele organizacji związanych z Hiszpanią. Jedną z nich jest Koło Hiszpańsko-Polskie działające na KUL-u. Promuje ono kulturę hiszpańską i stara się zacieśniać stosunki z tym krajem. Jest to organizacja międzywydziałowa, która pozwala zrozumieć mentalność Hiszpan. KHP organizuje różnego rodzaju spotkania pozwalające poznać Hiszpanię.

            Hiszpania jest pięknym krajem o bogatej tradycji. Aby poznać jego kulturę, tradycję, mentalność, trzeba tam po prostu pojechać. Pojechać, zobaczyć, poznać i pokochać.